Underground tube with composite insulation
Item-No.: 180620
Data
| Item | Underground tube with composite insulation |
|---|---|
| Material | PE-HD |
| Colour | |
| Ø of Inner Pipe | 200 mm |
|
Wall Thickness Inner Pipe |
23,0 mm |
| Outer Pipe | corrugated |
| Ø of Outer Pipe | 290 mm |
| Length | 5000 mm |
| Socket | Without socket |
| Nominal Diameter | 160 mm |
| Note | The corrugated PEHD underground pipe can be equipped with heating band on both sides (on request) |
| Quantity Unit | meter |
| Weight | 16,45 kg |