Underground bend with composite insulation
Item-No.: 180625
Data
| Item | Underground bend with composite insulation |
|---|---|
| Material | PE-HD |
| Colour | |
| Ø of Inner Pipe | 200 mm |
|
Wall Thickness Inner Pipe |
23,0 mm |
| Outer Pipe | corrugated |
| Ø of Outer Pipe | 290 mm |
| Degree | 15° |
| Radius | 1200 mm |
| Socket | Without socket |
| Nominal Diameter | 160 mm |
| Properties | With composite insulation |
| Note | Can be equipped with heating band |
| Quantity Unit | piece |
| Weight | 8,05 kg |