Flexible bend
Item-No.: 453011
Data
| Item | Flexible bend |
|---|---|
| Material | PE-HD |
| Colour | |
| Socket | Integral ring seal socket |
| Diameter | 90 mm |
| Wall Thickness | 6,0 mm |
| Degree | bis 90° |
| Radius | 900 mm |
| Execution | Sand and mud proof |
| Length | 1385 mm |
| Bend End | 1 x Plain end und 1 x Ring seal socket |
| Properties |
Manufactured according to DIN 16876 Extremely pressure resistant UV-resistant and impact resistant easy to handle flexible use |
| Quantity Unit | piece |
| Weight | 1,5 kg |